WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania

Nie tylko antywirus. Co składa się na pełne zabezpieczenie przed cyberprzestępcami?

Partner wydania
Jak się chronić przed przestępstwami w internecie? Za pomocą własnej roztropności i odpowiedniego oprogramowania. To powinno być kompleksowe i zapewniać wiele dodatkowych usług, które razem składają się na pełen system ochrony. Dziś sam antywirus nie wystarczy, choć jest dobrym początkiem.

Niezalenie od tego, czy jesteś użytkownikiem prywatnym, czy firmowym, czy korzystasz z jednego, czy wielu urządzeń – musisz wiedzieć, że twój sprzęt nie może pozostać niezabezpieczony. Pytanie, co powinno w zakres takich zabezpieczeń wchodzić? Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, jakie proponuje jeden z liderów branży – firma Norton, której nazwa jest niemal synonimem antywirusa.

Produkty Nortona są zestawem różnych funkcji i narzędzi, które mają jedno zadanie – zabezpieczyć nasze urządzenie przed każdym znanym (i nieznanym) zagrożeniem z sieci. Już najbardziej podstawowa oferta – Norton Antivirus Plus – to nie tylko antywirus, ale też np. firewall czy manager haseł. Pakiety Norton 360 to kolejne zabezpieczenia i usługi, bez których trudno mówić o prawdziwym bezpieczeństwie w sieci.

Przyjrzyjmy się więc po kolei tym rozwiązaniom, których pełny wachlarz oferuje pakiet Norton 360 Deluxe, ale część elementów jest dostępna również w ofercie Norton Antivirus Plus czy Norton 360 Standard. Pełne porównanie można prześledzić na stronie Nortona.

Po pierwsze – antywirus

Jak mówimy "Norton", to słowo "antywirus" samo ciśnie się na usta. Nic dziwnego, ta marka to niemal synonim ochrony komputera przed wirusami. Norton wykorzystuje najnowsze katalogi złośliwego oprogramowania, wspomaga się dodatkowo sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. To sprawia, że potrafi zablokować wszystkie niebezpieczne pliki, w tym też takie, których nie ma jeszcze w bazie, na podstawie analizy ich budowy i zachowania.

Umożliwia skanowanie online, czyli na bieżąco podczas pracy, można też uruchomić skanowanie całości lub części dysku ręcznie. Może to być szybkie skanowanie, czyli sprawdzenie obszarów, w których zazwyczaj lokują się wirusy, w tym pliki systemowe czy uruchomione już procesy. Może to być skanowanie niestandardowe, gdzie wskazujemy określone miejsca do sprawdzenia. Wreszcie można uruchomić tzw. Norton insight, czyli szybkie skanowanie, z pominięciem plików będących na tzw. białej liście, tworzonej na podstawie raportów od innych użytkowników.

Gracze czy fani filmów i seriali z pewnością docenią to, że Norton nie wysyła żadnych powiadomień ani nie inicjuje pełnego skanowania podczas korzystania z aplikacji w trybie pełnego ekranu. Dzięki temu zabawa i rozrywka nie jest przerywana, a komputer nie jest dodatkowo obciążany wtedy, kiedy np. gramy w ulubioną grę.

Firewall – zapora lepsza od systemowej

Jednym z argumentów przeciwników korzystania z programów antywirusowych jest to, że mają one funkcję firewalla, czyli zapory sieciowej, którą mają też w sobie systemy operacyjne. Takie osoby pytają więc – po co dublować rozwiązania?

Należy jednak pamiętać, że systemowa ochrona jest mniej wydajna niż ta oferowana przez wyspecjalizowany program. Do tego Norton Smart Firewall ma mnóstwo ustawień pozwalających kontrolować przepływ danych z i do sieci, w tym zdalnych pulpitów, udostępniania plików czy drukarek. Zapora Nortona monitoruje m.in. nietypowe protokoły, które służą do komunikacji urządzeń w sieci i powiadamia użytkownika o zagrożeniu. Wszystko można dowolnie konfigurować i – jeśli istnieje taka potrzeba – ręcznie sterować niemal każdym procesem.

Dark Web monitoring

Wykradzione dane złodzieje muszą gdzieś sprzedać – zwykle są one udostępniane na trudnych do znalezienia stronach Dark Webu, ukrytych przed wyszukiwarkami miejscach, które trzeba dobrze znać, by wiedzieć, jak je przeszukiwać. Oferowana w Norton 360 Deluxe funkcja Dark Web Monitoring polega na tym, że w przypadku wykrycia twoich danych na czarnym rynku dostajesz odpowiednie powiadomienie.

Monitorowaniu mogą podlegać numery kart kredytowych, adresy e-mail, numery telefonów, loginy graczy. Jeśli więc dostaniesz alert, że któraś z tych danych "wypłynęła" w Dark Necie – masz szanse, by odpowiednio zareagować, zmieniając np. dane dostępowe czy blokując karty kredytowe i w ten sposób ochronić się przed stratą.

VPN, czyli sieć prywatna

Dzięki sieci VPN możemy ukryć swoją tożsamość przed innymi użytkownikami internetu oraz zaszyfrować aktywność w sieci. Działa to w ten sposób, że nasz komputer łączy się przez VPN z określonym serwerem Norton, a dopiero ten serwer przekazuje i odbiera dane np. ze stron internetowych. I to adres IP serwera jest przekazywany dalej, a nie nasz. Do tego wszystkie działania są szyfrowane.

To najlepszy sposób na prywatność w internecie, a dodatkowo nie powoduje znaczącego obniżenia prędkości. W ramach pakietu Norton 360 Deluxe otrzymujemy dostęp do usług Secure VPN, która pozwala na korzystanie z serwerów na całym świecie.

Wszystkie hasła w jednym

Kolejnym elementem pakietu jest Password Manager. Dzięki niemu wystarczy zapamiętać jedno hasło, by logować się do wielu stron i usług. Ten manager umożliwia tworzenie trudnych do złamania haseł i przechowywanie ich w jednym miejscu, zabezpieczonym głównym hasłem.

W chwili, gdy chcesz np. zalogować się do swojej skrzynki mailowej, wpisujesz tylko hasło do managera, a ten wypełnia za ciebie wszystkie potrzebne pola. Co istotne – jeśli Password Manager wykryje, że hasła używane przez ciebie są zbyt słabe – zamieni je na bardziej bezpieczne i złożone.

Hasła mogą być synchronizowane między urządzeniami, dzięki czemu możesz wypełnić formularze jednym kliknięciem na swoim komputerze i smartfonie, na których masz zainstalowane pakiety Nortona.

Dzieci pod kontrolą

Oprogramowanie Norton 360 Deluxe można zainstalować na 5 urządzeniach, mogą to być smartfony czy komputery dzieci. To sprawi, że będą zabezpieczone przed wirusami, a dodatkowo umożliwi włączenie funkcji kontroli rodzicielskiej.

Daje ona możliwość monitorowania, co dzieci robią w sieci, jakie strony odwiedzają, jakie filmy oglądają. Można wprowadzić różne poziomy ograniczeń, blokując dostęp do określonych treści znacznie skuteczniej, niż pozwalają na to systemowe narzędzia.

Dodatkowo funkcja ta pozwala na wykorzystanie lokalizacji GPS urządzeń mobilnych, dzięki czemu zawsze wiemy, gdzie jest nasza pociecha. W pakiecie Norton 360 Deluxe jest też funkcja "Czas szkolny", pozwalająca na zarządzanie dostępem do sieci w trakcie nauki zdalnej lub odrabiania lekcji z dostępem do określonych zasobów internetowych.

Kopia zapasowa na najważniejsze dane

Każdy dysk może kiedyś "paść", każdy komputer ulec awarii, każdy smartfon można zgubić. Dlatego najważniejsze dane powinny być przechowywane na odpowiednio zabezpieczonych dyskach sieciowych. Tak, żeby w razie potrzeby móc szybko uzyskać do nich dostęp.

Norton oferuje przestrzeń w chmurze i daje możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Ilość tej przestrzeni jest zależna od wykupionego pakietu, w przypadku Norton 360 Deluxe jest to 50 GB.

Trudna decyzja? Warto spróbować

Do wyboru produktów Nortona może przekonać otwartość tej firmy na użytkowników. Norton jest na tyle pewny jakości swoich produktów, że daje tzw. obietnicę ochrony przed wirusami. Polega to na tym, że od początku mamy dostęp do pomocy ekspertów, którzy pomagają w ochronie urządzeń, a w razie gdyby dostał się na nie wirus, który ominął zabezpieczenia – pomogą go usunąć. Gdyby to się nie udało – firma zwróci pieniądze wydane na zakup subskrypcji.

Norton to firma z wieloletnią tradycją w zakresie budowy systemów zabezpieczeń komputerów. Dlatego jej rozwiązania mogą stanowić punkt odniesienia przy wyborze oprogramowania do użytku prywatnego czy firmowego. Można powiedzieć, że Norton 360 Deluxe ma wszystko, co takie oprogramowanie mieć powinno.

Co istotne, nie trzeba się od razu decydować na zakup licencji rocznej czy dwuletniej. Można zainstalować pełny pakiet zabezpieczeń, w pełnej wersji i ze wszystkimi dodatkami, na próbę. Przez pierwsze 14 dni z subskrypcji można zrezygnować bez żadnych kosztów.