WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania

Twoje pancerne zabezpieczenie. Jak VPN pomaga w ochronie przed cyberprzestępcami

Partner wydania
Majówka w Grecji, zakupy w USA, praca w Polsce. W każdej sytuacji potrzebujemy mieć pewność, że korzystamy z internetu w sposób najbezpieczniejszy, jak to tylko możliwe. Dlatego, poza oczywistym oprogramowaniem antywirusowym, powinniśmy uzupełnić naszą ochronę oprogramowaniem VPN, które nie tylko pomaga w ochronie naszej prywatność, ale pozwala też np. cieszyć się ulubionym serialem podczas zagranicznej wycieczki.

Liczba zagrożeń w internecie rośnie z dnia na dzień. Według najnowszego dostępnego raportu CERT Polska, w 2020 r. zarejestrowano 10 420 incydentów cyberbezpieczeństwa. To o 60,7 proc. więcej niż w roku poprzednim. 31 procent Polaków padło ofiarą oszustwa internetowego lub dotknęło ono bliską osobę – to z kolei informacje Santander Consumer Banku podane w raporcie "Polaków Portret Własny: Bezpieczeństwo na e-zakupach 2022".

W sieci pełno jest fałszywych stron, których zadaniem jest wykradzenie naszych danych. Rozpowszechniane są wirusy i inne formy złośliwego oprogramowania, które ma przejąć kontrolę nad naszym komputerem lub całkiem go zablokować w celu wyłudzenia okupu za jego odblokowanie. Są wreszcie miejsca, gdzie z internetu możemy skorzystać, łącząc się wyłącznie z nieznaną (i niepewną) siecią W-Fi, więc mamy wybór – albo wcale, albo ryzykownie.

Takich zagrożeń nie wolno lekceważyć. Chyba nikogo zdziwi rada, by korzystać z oprogramowania antywirusowego. Czasem może to okazać się jednak niewystarczające. Dlatego wiele firm, które z większą lub mniejszą ochotą pozwalają pracownikom na pracę zdalną, zezwala na korzystanie z firmowych zasobów wyłącznie poprzez tzw. połączenie VPN.

VPN to narzędzie pomagające w zapewnieniu bezpieczeństwa, prywatności oraz wolności działania w sieci. Wirtualna Sieć Prywatna (Virtual Private Network) pomaga chronić prywatność użytkownika. Tworzy szyfrowany tunel – połączenie z internetem, które m.in. ukrywa naszą lokalizację i wszystkie nasze działania w sieci, utrudniając obserwowanie nas i znacznie zwiększając nasze bezpieczeństwo.

Jak to działa?

Sieć VPN ukrywa adres IP użytkownika, więc powiązanie go z jakąkolwiek aktywnością w sieci jest właściwie niemożliwe. Do opisania działania tej technologii wykorzystuje się zwykle słowo "tunel", które świetnie oddaje istotę sprawy. Ten tunel to prywatne połączenie między naszym komputerem a serwerem dostawcy usługi VPN. Dopiero z tego serwera nasze działania (np. wyszukiwania, wysyłane i odbierane dane itp.) są przekazywane dalej.

Wszystkie przesyłane dane są szyfrowane, więc nikt postronny nie będzie w stanie ich odczytać – nasz tunel jest tak opancerzony, że nie przebije go żaden atak.

Na zewnątrz będzie to więc wyglądało tak, jakbyśmy korzystali z sieci z adresu IP tego serwera. Serwer można dowolnie zmieniać na inny (oferowany przez dostawcę usługi), a są one rozsiane po całym świecie. Dzięki temu jednym kliknięciem możemy "przenieść się" np. do USA lub Japonii i być widzianym jako komputer, który łączy się z siecią właśnie w tym kraju.

To tak, jakbyśmy na lokalizatorze GPS ręcznie ustawili nasze położenie na dowolnie wybrany adres – w Polce lub za granicą. Namierzenie rzeczywistej lokalizacji jest w takim przypadku niemożliwe.

Jak wybrać VPN?

Jest wielu dostawców usług VPN. Istotne przy wyborze jednej z nich jest m.in. to, czy firma, z której usług skorzystamy, by chronić swoją prywatność w internecie, sama ją szanuje. Powinna ona przestrzegać np. zasady nietworzenia dzienników, czyli nierejestrowania działań swoich klientów.

Bezpłatne usługi VPN mogą przekazywać część danych zebranych od swoich klientów do reklamodawców. W zamian więc za zabezpieczone połączenie musimy zgodzić się na ograniczenie swojej prywatności, a przecież nie o to chodzi i w zasadzie jest to sprzeczne z samą ideą korzystania z prywatnych sieci.

Kolejną istotną sprawą jest liczba i lokalizacja serwerów, z których możemy korzystać. Im więcej, tym większa elastyczność naszych działań.

VPN w praktyce

Skoro istotą działania sieci prywatnych jest bezpieczeństwo użytkownika, to przyjrzyjmy się produktowi firmy, która bezpieczeństwem w internecie zajmuje się od tak dawna, że jej marka stała się w zasadzie synonimem takich systemów. Firma Norton oferuje zabezpieczenie komputerów w formie antywirusa, firewalla i innych narzędzi. Jednym z nich jest funkcja Secure VPN, czyli dodatkowe zabezpieczenie, które jest dopełnieniem wszystkich wymienionych wcześniej.

Samo korzystanie z tej funkcji jest niezwykle proste. Po zakupieniu subskrypcji pobieramy oprogramowanie (klienta VPN) na komputer lub urządzenie przenośne i uruchamiamy kilkoma kliknięciami, wybierając np. lokalizację serwera, którego chcemy użyć jako naszego "okna na świat". Dodatkowo możemy włączyć blokowanie monitorów reklam. Od tej pory usługa działa w tle i można korzystać z internetu "normalnie", VPN działa niezauważalnie dla użytkownika, szyfrując połączenie i ukrywając prawdziwą lokalizację i adres IP komputera.

Secure VPN to cenne narzędzie dla osób, które często korzystają z różnych nieznanych sieci, np. w bibliotekach, hotelach czy kawiarniach. Dzięki niemu bezpiecznie można korzystać z takich sieci, bez obaw o działania włamywaczy czy innych przestępców.

Korzyści dodatkowe

Używanie VPN ma jeszcze kilka dodatkowych korzyści, które docenią np. osoby często podróżujące. Zazwyczaj jest tak, że wiele usług internetowych jest przeznaczonych dla obywateli danego kraju. Jeśli więc np. korzystasz z serwisu streamingowego w Polsce, to być może nie będziesz w stanie połączyć się z nim, będąc np. na majówce w Grecji. Warto też wiedzieć, że niektóre sklepy internetowe mają różne ceny dla klientów z różnych krajów.

VPN jest na te bolączki świetnym rozwiązaniem. Jeśli jesteś we wspomnianej Grecji i chcesz obejrzeć ulubiony serial, do którego nie masz dostępu korzystając z internetu za granicą, wystarczy, że włączysz VPN i skorzystasz z polskiego serwera. Dostawca usługi będzie widział lokalizację serwera VPN, a nie twoją, więc "pomyśli", że łączysz się z Polski. Podobnie podczas zakupów – wiesz, że najtańsze loty można kupić przez internet, będąc np. w USA, a u nas ceny są wyższe – łączysz się z serwerem w tym kraju i oszczędzasz pieniądze.

To nie tylko dodatek

Eksperci ds. bezpieczeństwa nie od dziś przekonują, że VPN to najlepsze narzędzie, by chronić swoją prywatność w internecie. Nie daje ono oczywiście ochrony przed pobranymi z sieci wirusami, np. trojanami, które podszywają się pod legalne oprogramowanie i ściągamy je sami, ale pozwala uchronić się np. przed kradzieżą danych karty kredytowej czy innych wrażliwych informacji.

Dlatego najlepsze są rozwiązania hybrydowe, takie jak pakiet Norton 360, w ramach którego mamy nie tylko oprogramowanie antywirusowe, firewalla, monitoring Dark Web i wiele innych rozwiązań, ale też klienta VPN, który sprawia, że nasze zabezpieczenia wchodzą na najwyższy dostępny poziom – szczegółowy opis wszystkich funkcjonalności oprogramowania i wymagania systemowe są dostępne na stronie Norton.com. Tu dodajmy, że produkt oferowany jest w formie rocznej subskrypcji, która się automatycznie odnawia.

Pamiętajmy, że po "drugiej stronie" stoją ludzie, którzy mają ogromną wiedzę techniczną i potrafią zrobić w sieci niemal wszystko, by dobrać się do naszych pieniędzy i danych. Nie dajmy im szansy i korzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań.